Gönderen: esraycr | 27/08/2009

Yaz’a Kış’a bakmıyormuş ‘Kar’….

yaz'a kış'a bakar mı?Güvendiğim dağlara kar yağar mı diye aklıma gelmezken bile, o dağların zaten karlı olduğunu fark ettim… Hadi artık güneş çıksın da erisin şu bembeyaz örtü…   O örtünün altında daha gün yüzüne çıkmamış tohumlar,ayağa takılmak istemeyen bir kenarda toplanmış taşlar var belki de..


Responses

 1. hayırlısı olsun..

 2. Buzlar erirse, zirveler daha bir güzel olur. Fakat, Dağın eteklerini sel basar.

 3. Kar yağar, dolu yağar. Belki de sonun da rahmet olan yağmur yağar…

 4. Hayat böyle bir şey işte.

 5. …belkide

 6. Merhaba Esracım, yine beni derin düşüncelere sevk ettin. Yazını okuyunca aklıma ilk gelen ne oldu biliyor musun? Muhammed el-Emin (s.a.v).

  Bu zamanda babana bile güvenmeyeceksin derler ya. Ben kesinlikle katılmıyorum bu tür sözlere. Hiç kimseye güvenmeyeceksek bu hayat yaşanır mı? Çekilir mi? Dostlarımız olmayacak mı? Onlarla dertlerimizi/sevinçlerimizi paylaşmayacak mıyız? Peki kimlere güveneceğiz/güvenebiliriz o zaman? Hani geçenlerde sana Hz. Ömer (r.a.)’in bir sözünü aktarmıştım ya “İnandığı gibi yaşamayanlar, yaşadıkları gibi inanmaya başlarlar” diye. İşte biz inandığı gibi yaşayanlara rahatlıkla güvenebiliriz. Fakat kul olduğumuzu ve güvendiğimiz kişinin de kul olduğunu hiçbir zaman aklımızdan çıkarmamalıyız. Yani hiç kimse hatalardan beri değildir.

  Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’e peygamberlik görevi verilmeden önce lakabı el-Emin idi, yani çok güvenilir. Bu lakabı da doğruluktan taviz vermeyip doğru bildiği şekilde yaşadığı için Mekke toplumunun güvenini kazanarak elde etmişti. Hatta peygamberliğinden sonra bile müşrikler kendisine mallarını kıymetli eşyalarını rahatlıkla emanet ediyorlardı. Çünkü o el-Emin idi.

  Acaba biz kaç kişiye el-Emin’iz? Ya da kaç kişinin el-Emin’iyiz? İşte bu bizim dinimizi tam da ne kadar yaşadığımızla ilgili, duruşumuzla ilgili, ahlakımızla ilgili.

  Kur’an’da dağlar yeryüzünün dengeleyici unsuru olarak geçer. Dağlar olağanca ihtişamıyla sarsılmaz kara parçalarıdır. Bu ihtişamları onlara olan güveni artırır belki ama unutmamak gerekir ki dağlar da sonuçta küçük kum taneciklerinden oluşur, zaafları vardır yani.

  Ben zirvedeki karların eridiğini hiç görmedim. Zirvede mutlaka kar vardır her zaman, yaz ve kış. Her insanın da bir zirvesi vardır, karlarının erimediği ve dolayısıyla altının hiç görünmediği. İşte bizim gördüğümüz yerler zirvenin haricindeki yerlerdir. Gördüğümüz yerlere bakarak insanları tanıdığımızı düşünürüz. O yüzden de bize hayal kırıklığı yaşattıkları zaman çok üzülürüz. Fakat birçok insan da kendi zirvesinin farkında değildir ki zaten. Ancak zaaflarına yenik düşüp bizim güvenimizi sarstıkları zaman zirvedeki karları erimeye başlayınca fark ederler zirvelerini, kendilerini tanırlar yani. Kim, ben kesinlikle çok güvenilirim diyebilir ki? Kendimizi ne kadar tanıyoruz acaba?

  Rabb’imize “Allah’ımız ne olur bizi kendi kendimizle baş başa bırakma” diye dua etmiyor muyuz sürekli?

  Sözümü el-Emin Peygamberimiz (s.a.v.)’in bir duasıyla noktalayayım;

  “Allah’ım! İhtiyarlıktan, üzüntüden, acizlikten, tembellikten, cimrilikten, korkaklıktan, borç sıkıntısından ve insanların yapacakları her türlü haksızlıklardan Sana sığınırım.”

  Amin…

  İlyas abin (tek)

 7. @papatya prenses, cümlemiz için inşallah dediğin gibi olsun 🙂
  @Mehmet, yorumun çok hoşuma gitti.. Düşünceye daldırdın beni, sağolasın…. Peki bu işin çıkışı yok mu? Ya kar’ı görüp katlanacağız, ya da dağın eteklerindekilerden vaz geçeceğiz.. Peki ne olcak sonuç…
  @zehra fındıklı, 😉 hayırlısı yağmurun yağması ise, dağların eteklerinin sel basması ile öyle olsun…
  @Çilekli süt, hayat işte…. hayat hayat hayat… ahhh ahhh…
  @mehmed, belki de ? 🙂

 8. @İlyas gökel, abi’m bizim tercihimiz değil ki insanlara güvenmemek..Güvenilmez olmaz onların tercihi..Biz de saygılı insanlar olarak, onların güvenilmezliklerine saygı duyup güvenmiyoruz.. 😉 😉 Ama herşeye rağmen karların erimesini bekliyoruz..Bile bile lades diyoruz bir bakıma, kardeşimizin (mehmet, gazanya blog) dediği gibi.. dağ eteklerinin sel almasını bile göze aldık artık… 🙂
  Dua’na amin diyorum…

 9. hayatın her safhasında, her anında hep aynı düşünceler, duygular gelip bulacak bizleri…

 10. Esra, sıkıntı yok rahat olmaya bak ;- )


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: