Gönderen: esraycr | 24/07/2009

DÜŞENİ RÜZGAR GİBİ KUCAKLAYABİLSEK KEŞKE…

yaprak

Rüzgarın derdi ,dalından yaprağını ayırmak olsaydı..O yaprağı nazlı nazlı toprağa indiriverir miydi? Narince dalından kopmayan hiç yaprak görmedim… Hep yere düşen yapraklar tek parça… Perişan etmez ki  rüzgar yaprağı… Oysa gücü ,o dalda yaprak bırakmamaya bile yeterdir…(Bir çoğumuz kurumuş yapraklara basıp yürümekten zevk alır.. O çıkan sesi duymak hoşumuza gider di mi?..Oysa ne incelikle o yere bırakılıyor bir anlasak..)

Reklamlar

Responses

 1. Manidar bir yazı mıdır bilemem ama; tabiri caizse güneşin gölgelediği güzellikleri görmek herkese nasip olmaz cancazım. Ben kendi adıma teşekkür ederim, bu güzelliği bana gösterdiğin için. Bundan sonra yaprakları incitmemeye çalışacağım. 🙂

 2. Şimdi gördüm, çiçeklerde çok güzelmiş. Olsada koklasam 😀

 3. Esracım, herşeyin bir dili vardır kendince. Etrafımızdaki herşey birer kevni ayettir. Ayet, işaret demektir, birşeyi işaret eden demektir. Eğer etrafımızdakilere bu gözle bakarsak onların bize Allah’ı işaret ettiğini görebiliriz. İnsan haricindeki tüm varlıklar, Allah’ın koyduğu yasalar dahilinde hareket ederler, mükemmel bir ahenk/düzen vardır onların kendi içinde. Onların seçme hakkı yoktur, o yüzden sormlu da değildirler.

  Fakat insan böyle değildir işte. İnsanın bedeni de varlık yasalarına tabidir, yaşlanmaktan beri duramaz mesela. Fakat insanı insan yapan, yani diğer varlıklardan ayıran tek şey kendisine iradenin yani seçme yeteneğinin verilmiş olmasıdır. O yüzden biz yaptığımız herşeyden sorumluyuz.

  Evet, herşeyin dili vardır. Allah, Kuran’da elimizin, ayağımızın, yani tüm uzuvlarımızın dile gelip hakkımızda şahitlik edeceğini belirtiyor. Aynı şekilde diğer varlıklar da hakkımızda şahitlik edecekler. Şahitlerimizin farkında mıyız acaba? Allah’ın bu şahitlere ihtiyacı yok tabii ki…O, kendi koyduğu yasaları çiğnemez (haşa), bunu iyice aklımıza sokmamız lazım. O zaman birçok şeyi daha iyi anlayacağız. Fakat bu şahitler bizim içindir, kendi kendimize çelişkiye düşmeyelim diye.

  Ve varlık dile gelecek mahşerde. Eğer yaşadığımız bu dünyada eşya dile gelseydi bize ne derlerdi acaba? Kendileri o kadar ahenk içinde yaşarken bizim sabır taşıracak hareketlerimize ne derlerdi? Hiç susmazlardı herhalde… Aman şöyle yapmayın, şunları söylemeyin v.s. Eşya, imtihan gereği konuşamıyor şu anda. Fakat hal dilleriyle bize sürekli mesajlar veriyorlar, alabilirsek eğer.

  Halbuki, Allah’ımız bize Kur’an-ı Kerim’ini göndermiş. Adeta bizimle konuşuyor, “Ey kullarım…” hitaplarıyla bize merhamet ediyor. Nasıl yaşamamız gerektiğini anlatıyor. Seçme hakkınız var ama seçiminizi Hakk’tan yana kullanın diye uyarıyor, merhamet ediyor. Aksi durumlarda nelerle karşılacağımızın bilgisini veriyor. Ve tüm bu bilgiler bizim yaratılışımızda genlerimize işlendi aslında biliyor musunuz? O, sadece hatırlatma yapıyor tabiri caizse. Kendinize dönün ey kullarım! Kendinize dönün ey kullarım! diyerek…

  Rüzgarın şefkatli elleriyle yere indirdiği yaprağın mesajı da bu değil midir?

  Tabiat, insanoğlunu emrine verildi ama insanoğlu tabiat hunharca katletti, yaşanmaz hale getirdi. Oysa ki bizim inancımızda tabiat da Allah’ın bir ayetidir, onda da birçok ayetler vardır, o da Allah’ın kuludur. Tabiata bu gözle bakan bir insan tabiata zarar verebilir mi?

  Rabb’imizin değişik vasıtalarla bize verdiği mesajları almak, anlamak ve yaşamak duasıyla.

  vesselam,

  İlyas abin (tek)

 4. Yaaa tüylerim diken diken olduuu :/

 5. yazılarınız çok güzel .hayatın bu güzellik ve inceliklerini görebilmek,manalara nufuz ve tefekkür edebilmek,ayrı bir bahtiyarlık…ne güzel..allah razı olsun .tebrik ediyorum kardeşim benim.

 6. Detayları görmek yetenek ister. Çok anlamlı bir yazı olmuş.

 7. Esra ilhamın gelmeye başladı 🙂

 8. @ferhat, o halde diyelim ki, o güzellikleri herkesin görmesi dileğimle.. Ne yaprakları incit ne başka şeyleri.. 😉 Çiçeklerim güzeldir benim 🙂 (sağolasın)
  @ilyas gökel, abi herkesin adına dualarına amin diyorum 😉 hepimiz rabbimin güzelliklerini görelim ki, yaşamın anlamı olsun dediğin gibi…
  @kaldera&volkan, 😉 ne mutlu bize…
  @ramazan, 😉 bloguma ilk defa yorum yapanlara bir kereliğine hoşgeldiniz diyoruz … yorumlarınla aramızda görmek isteriz hep seni… sağolasın 😉
  @4harf,o yetenek bir çoğumuzda var aslında ama yeteneğimizi keşfetmiyoruz… teşekkür ederim 🙂
  enes, başımdan eksik olmuyor ki kerata 😉 cümlemizin başına diyeyim…

 9. esra 🙂 annem açıldın sen 🙂 ne bu mesajlar böyle, birine gönderme mi var 🙂

 10. Devam Devam içimiz açılıyo vallahi 🙂 çok güzel yazılarınız.

 11. @çiğdem, herkese gönderme yapıyorum.. düşünelim hep beraber istiyorum 😉
  @sessizCrew, ooo ne samimi yorumdur.. yazmaya devam edeyim en iyisi.. 🙂


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: