Gönderen: esraycr | 23/07/2009

KENDİNİ TANIMAYI EN SONA BIRAKMA…!

:S insanlarda bu halde..

İnsanoğlu bu..  Elini görüş alanına koyunca, güneşi eliyle kapatabildiğini sanır.. Bazen biz de ufacık bir iyilik yapıp , yaptığımız kötülüklerin  hepsini  kapatabildiğimizi sanırız..

Genellikle doğrularımızla yanlışlarımızı irdelemeyiz. Bir türlü inanmayız, doğrularımızın hepsini götürecek kadar yanlış yaptığımıza..  Çevremize bakıp, kendimizi anlatacağımız insan olmadığını, geç fark ederiz..  Fark ettiğimizde ise birilerine gel desek bile yaklaşılmaz olmuşuzdur..  Sanki paslanmış düğümlü teller gibi..Birisi size yaklaşacaksa bile üzerine kalın elbiselerini giyerek yaklaşır. Can tatlıdır çünkü, kimse paslı tellere dokunup, canının yanmasını istemez..

Bazı insanlar kendilerine öyle bir hayat kurar ki, her şey sanal dostluktan ibarettir.. İnternet ortamı olmadan sanal ortam olur mu ?

Hiç görmediniz mi ? sahte sohbet ziyafetlerinde gülmekten kırılan insanları? Birbirlerinin günah defterlerine hep sayfa ekleyen insanları..  Öyle insanlara o kadar çok acıyorum ki..  Bir an bile çevremde olmalarını istemiyorum..  Zevke sefaya düşüp, paraya pula kanıp insanlık yapmayı unutan kaç kişi var kim bilir.. 

Kendini tanımayan, kendine dıştan bakmayan ve bakamayan ne çok insan var…

Reklamlar

Responses

 1. “Sen kendini bilmezsen ya nice okumaktır” demiş derviş şair.

  Cem Yılmaz’ın esprisi gibi olacak ama “herşey içimizde” saklı gibi sanki. 🙂

 2. Çok haklısın Esra..

 3. Esracım, çok güzel bir konuya değinmişsin. İnsanoğluna çok üstün yetenekler verilmiş. Akletme, tefekkür etme, gördüğü-dokunduğu-kokladığı-duyduğu şeylerden çıkarımlarda bulunabilme, eşyalar arasında ilişki kurabilme, ünsiyet kurabilme, ve daha birçok aklıma gelmeyen yetenekler… Tabii tüm yetenekler niye verildi dersin? Evet, tam da düşündüğün gibi. Kendini tanıyabilsin diye. Kendini tanısın, yerini bilsin, düşünsün, hakikatı bulsun, haddini bilsin diye. Ve en sonunda da Rabb’ini bulsun diye. Zira kendini tanımayan, bilmeyen insan Rabb’ini nasıl bulacak? Anlamı olmayan, anlamlandıramayan gerçek anlamı (hakikatı) nasıl anlamlandıracak? Kendisini tanımayan, bilmeyen insan anlamsızdır kısacası. Anlamak, farkına varmaktır. Farkına varmak farkedilmektir.

  Esracım, biz dünyamıza göre uzun fakat ahirete göre kısa bir yolculuktayız. Bu yolculuğu minimum kazalarla nihayete erdirmek zorundayız. Dikkat edersen minimum dedim, bunu kasıtlı kullandım. Çünkü kazadan kastım burada tahmin edebileceğin gibi günahlarımızdır. Gühanımız küçük de büyük de olabilir, ama affedilmez değildir hiçbir zaman. Üniversite sınavında olduğu gibi 4 yanlış 1 doğruyu götürmez. Alla’ın razı olduğu işleri yapmaya gayret edeceğiz, günahlarımız için hemen tevbe edeceğiz. Hiçbir zaman ümidimiz kesmeyeceğiz, Yaradan’ımızın kapısından hiç ayrılmayacağız. O’ndan başka gidecek kapımız var mı?

  Evet, Esracım, şu dünya/dünyadakiler ne kadar zarar görmüşse kendini bilmeyen (kendini tanımak umrunda olmayan) insanlardan görmüştür, emin ol.

  Kendi kendimize şöyle bir şey yapalım mı? Kendimizi tanıyor olsak bile keşfimizi artırmış oluruz. Kendini tanımayanlara da bir nebze yol göstermiş oluruz. Aynanın karşısına geçelim, hemen bakmayalım aynaya, önce içimize dönelim, biraz düşünelim… Şimdi bakabiliriz, direkt olarak kendi gözlerimizle karşı karşıya geldik değil mi? Gözlerimizi gözlerimizden kaçıramıyoruz, ben hiç başaramadım başaran varsa eğer. Sonra gözlerimizin en derinine bakalım, oradan yüreğimize anlamlı bir yolculuk yapalım. Ne görüyorsunuz? İşte siz, orada gördüğünüz kişisiniz… Herkesin orada ne gördüğü kendini ne kadar tanıdığıyla ilgili? Vicdanı körelmemiş her insan orada gerçek kendini görecektir. Birkaç damla gözyaşı yolculuğu daha da güzel kılabilir, hazırlıklı olun. Oraya kadar gitmişken Rabb’inizle de konuşsanız ne hoş olur…

  Rabb’im kendini tanıyan, sonra da haddini bilen kullarından eylesin hepimizi.

  Allah teala, rahmetini üzerimizden eksik etmesin.

  İlyas abin (tek)

 4. bir yanlış tüm doğruları götürebiliyor bazen…

  pamuk ipliğine bağlı yaşamlar sürüyoruz..insanları tanımak, anlamak zor. yapılan bir hata ise, senelerce iyilik yapılsa unutturulmuyor.. aslında herşey insanları sevmekten geçiyor. gözümüz kapalı sevelim demiyorum tabi, ama sevelim.. başka türlü yaşamanın bir anlamı olmaz..

 5. Hani Vardırya klasik bi söz 3 günlük dunya işte !
  Kendini tanımayan, kendine dıştan bakmayan ve bakamayan ne çok insan var… Bu cümlene %100 katılıyorum.

 6. İnsanoğlu kendini bozdu.

 7. @sergüzeşt, evet herşey içimizde.. ama onlara bakmayı öyle güçleştirmişiz ki.. bir sürü engel koyuyoruz önümüze… 😉
  @enes, doğru söze ne denir di mi 🙂 (ukalalık oluyor ama…)
  @ilyas gökel, abi dediğine birebir katılıyorum.. bu dünya da kendini bilmeyen insanlar olduğu sürece dünya ve dünyadakiler zarar görecektir..
  @çiğdem,bence de sevelim.. sevilmeye layık gördüğümüz herşeyi hemde… ve dediğin gibi gözü kapalı da olmadan sevelim…
  @sessizcrew, üç günlük dünyanın kim bilir ne kadarını yaşadık… 😉 sağolasın…
  @talat cemre can, insanoğlu kendi kendini bozdu aslında.. haklısın… 🙂


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: