Gönderen: esraycr | 22/03/2009

Hayat felsefesine eklenecekler…

Dünya bir tane değildir.Her insan ayrı bir dünyadır.Keşfetmeye başlarsanız,göreceksiniz ki,herkesin ayrı uçurumları,dağları,denizleri vardır.Herkesin rüzgarı da yağmuru da farklıdır. Yorulmadan derinliklere inmek, yol ayrımlarını görmek gerekiyor.

Kötü insan olduğuna inanmamaya çalışmak zor.Şehitlerimizi, dünyanın bir ucunda ölen kardeşlerimizi görünce,iyiler kadar kötülerinde olduğuna dair düşüncelerim netleşiyor. Keşke hiç bu düşüncelere girmesem her şey toz pembe dediğimiz gibi olsaydı. Mesela insanlar kapılarını kilitlemeden bir yerlere gidip, tanıma kavramı olmadan çoğu şeyi paylaşabilselerdi.

Azıcıkta olsa karşımızdakinin içinde iyilik varsa onu değerlendirme çabasında olmalıyız. Silip dışlayıp kenara köşeye fırlatmak yerine olabildiğince yüreğimizi açıp,sevgimizi üzerine sindirmeliyiz.  Sevgiyi vermede sonuna kadar cömert olmalıyız. Tabiri caizse, eften püften, ele avuca dahi gelmeyecek sebeplerden kırıp incitmemeliyiz. Herkes ayrı dünyadır dedim ya, tanıdıklarımızın dünyalarına keşfe çıkıp sabırla onu ve hareketlerini değerlendirmeliyiz. Bu değerlendirmenin amacı onu değiştirmek kendimize benzetmek değil,onu sadece anlamaya çalışmak olmalı.

Dış görünüş, için yansımasıdır bir bakıma. Fakat dış görünüşe fazla da aldanmamalıyız. Beni ilk tanıdığında sevmeyen daha sonralarında dostluğa kadar ilerleyen sevdiklerimden,aldığım açıklamaları paylaşayım. Sessiz sakin,  kendini beğenmiş, biraz soğuk,…. Daha neler neler  J Konuşkan olduğumu hatta hiç susmadığımı, içten, sevecen ,sıcak olduğumu sonradan anlıyorlar.Ön yargılarını kırdıklarında,kendi duvarlarından geçip benim sınırlarıma girdiklerinde. Kendimden de bidiğim üzere kimseyi dışıyla da çok değerlendirmemeli. 

Önemli olan bir şey daha herkese çabucak iyi ya da kötü değerlendirmesi yapmamalıyız.  Hani bazı ufak olaylar vardır. Bu olayları, karşınızdakinin kişilik analizini yapabilmek için yaşamak gerekir.Bu olaylar yaşanmadan, kişilerle ilgili paylaşılan düşünceler sağlıklı olmaz. Sonucu şöyle olur bakın, beş ay iyi dersiniz  altıncı ay yanıldığınızı anlarsınız. Dostum dediklerinizi çabuk kaybetme sebebi de budur.

Birbirleriyle insanları kıyaslamamalıyız. Yapılan ufak hataları da büyütmemeliyiz. Pişman olup kişi size bir adım geliyorsa geldiğine pişman etmeden,on adım ona gitmeliyiz. Gerçekten ömür kısa, pişman olmamak için,keşke dememek için, daha fazla düşünmeliyiz.

Üç gününüzü, üç yıl kedere bedel değil de,  üç yıl mutluluğa bedel yaşamanız temennimle..

Reklamlar

Responses

  1. MEVLANA CELALEDDİN RUMİ seslenir ‘NE OLURSAN OL GEL ‘diye
    Kim ne olursa olsun sizde ‘GEL’ diyin bence..

  2. @y.aydemir, Herkesin gelmesine gerek yok sen gelsen yeter 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 (şakaydı )

  3. Güzel şakaydı 🙂

  4. Tanıdık olduğun için bu espriyi yaptım. Sen de anlamıştın zaten:) Bu da sana bir nisan şakası olsun 😀


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: